Previous Teachers of the Year

Year Name District Content Area Level
2014 Diane Wyatt Central Middle School National Teacher of the Year
2014 Beth Kriech Midwest Middle School
2014 Carolyn Deeb Southern Middle School
2014 Piper Cronin Eastern Middle School
2014 Janae Ballingham Southwest Middle School
2014 Cece Badda Northwest Middle School
2014 Maureen Vorwald Midwest High School
2014 Kelli Tuttle Central High School
2014 Jennifer Loomis Northwest High School
2014 Anthony Loomis Eastern High School National Teacher of the Year
2014 Scott Gerlach Southern High School
2014 Cheryl Wardell Northwest Elementary School
2014 Margaret Robelee Eastern Elementary School
2014 Shelly Hoffman Central Elementary School National Teacher of the Year
2014 Brian Devore Southern Elementary School
2014 Aleta Jo Crotty Midwest Elementary School
2014 Kelly Blayer Southwest Elementary School
2014 Diane Titterington Central Health
2014 Heidi Stan Midwest Health National Teacher of the Year
2014 Amy Prior Southern Health
2014 Joseph Halowich Eastern Health
2014 Sandee Schwann Nelson Northwest Dance
2014 Kandice Point-Du-Jour Eastern Dance
2014 MacKenzie Mushel Central Dance National Teacher of the Year
2014 Deborah Marcus Eastern Adapted Physical Education
2014 Christina Luntzer Southern Adapted Physical Education National Teacher of the Year
2014 Michael Doyle Central Adapted Physical Education
2013 Jason Broussard Southern Middle School
2013 Amber Hall Southwest High School
2013 Jo Bailey Midwest High School
2013 Sue Wright Central Elementary School
2013 Susan Toth Eastern Middle School
2013 Susan Sellers Northwest Elementary School
2013 Charla Tedder-Parker Southern High School National Teacher of the Year
2013 Andrea McMurtry Midwest Middle School
2013 Patty Kestell Midwest Elementary School National Teacher of the Year
2013 Jeff Jacobs Eastern Elementary School
2013 Taralyn R. Garner (Tari) Central High School
2013 Jason Busche Central Middle School National Teacher of the Year
2013 Mary Lou Baranowski Southwest Elementary School
2013 Sarah Lowell Southern Elementary School
2013 Reid Anderson Northwest Middle School
2013 Brad Weiner Eastern Adapted Physical Education
2013 Stacy Shane Southwest Dance
2013 Deanna Castelvecchi Southern Health
2013 Kristi Johnson Southern Dance
2013 Erik Jokinen Northwest Middle School
2013 Lisa Kloke Northwest High School

* = National Teacher of the Year

  • 2012: Jessica Shawley* (Middle School/ Northwest)
  • 2012: Kathy Lund (Elementary School/ Southwest)
  • 2012: Cindy Ferek* (High School/ Southern)
  • 2012: Jane Panse (Middle School/ Southern)
  • 2012: Matt Monfre (Middle School/ Central)
  • 2012: Victoria Otto (High School/ Midwest)
  • 2012: PJ Jarvis* (Elementary School/ Northwest)
  • 2012: Mary Driemeyer (Elementary School/ Central)
  • 2012: Luanna Moore (Elementary School/ Midwest)
  • 2012: Terry Galley-Quinn (Middle School/ Eastern)
  • 2012: Janet Kennedy (Elementary School/ Southern)
  • 2011: Christopher Belmont* (High School/ Eastern)
  • 2011: Elaine Rosquist (Elementary School/ Central)
  • 2011: Laura Shaw (Elementary School/ Eastern)
  • 2011: Andrea (Andi) McCarthy (Middle School/ Central)
  • 2011: Erin Washkuhn (Elementary School/ Midwest)
  • 2011: Tammy Brant* (Elementary School/ Midwest)
  • 2011: Chad Triolet* (Elementary School/ Southern)
  • 2011: Nancy Hennefer (Elementary School/ Southwest)
  • 2011: Biki-Ray Mitchell (Middle School/ Southern)
  • 2011: Kris Ayers (High School/ Central)
  • 2011: Shawnae Somsen (High School/ Northwest)
  • 2011: Tracy Taylor (Middle School/ Southwest)
  • 2010: Michelle Sirounis (Elementary School/ Southern)
  • 2010: Sharon Welch* (Elementary School)
  • 2010: John Phillips* (Middle School)
  • 2010: Nora Boone* (Middle School)
  • 2010: Teresa Gump (High School/ Midwest)
  • 2010: Darlene Koerber* (Middle School/ Midwest)
  • 2010: Lana Peterson-Pressler* (Elementary School/ Central)
  • 2010: Cheryl Butler (Middle School/ Southern)
  • 2010: Peggy Chappuis (Elementary School/ Northwest)
  • 2010: Charlene Galluzzo (Elementary School/ Midwest)
  • 2010: Nathan Heath (Middle School/ Eastern)
  • 2010: Lisa Sinjem (Middle School/ Central)
  • 2010: Lisa Kent (High School/ Eastern)
  • 2010: Amy Gagnon (Elementary School/ Eastern)
  • 2010: Jeana Haag (High School/ Northwest)
  • 2010: Clayton Ellis (High School/ Central)
  • 2009: Deanna Castelvecchi (Middle School/ Southern)
  • 2009: Jurgen Kraehmer (Elementary School/ Southwest)
  • 2009: Maria Niemiec-Martell (Middle School/ Midwest)
  • 2009: Karen Ricker (Elementary School/ Central)
  • 2009: Jennifer Schnell (Middle School/ Central)
  • 2009: Ruth Mohr Silofau (High School/ Southwest)
  • 2009: Elise Studer Smith (Elementary School/ Midwest)
  • 2009: Debbie Holcombe (High School/ Southern)
  • 2009: Jennifer Higgins (Elementary School/ Eastern)
  • 2009: Lisa Summers (High School/ Northwest)
  • 2009: Joanna Faerber (Elementary School/ Southern)
  • 2009: Lynn Barry* (Middle School/ Northwest)
  • 2009: Rebekah Winter (High School/ Central)
  • 2009: Deborah Riga (High School/ Midwest)
  • 2008: Debbie Buenger* (Middle School/ Eastern)
  • 2008: Kathy Wagner* (Elementary School/ Central)
  • 2008: Robyn Bretzing (High School/ Southwest)
  • 2008: Brenda Sadowski (High School/ Southern)
  • 2008: Rita Runyard (High School/ Midwest)
  • 2008: Connie Harris (High School/ Eastern)
  • 2008: Candee Stuchlik-Thode (High School/ Central)
  • 2008: Tracy Krause* (High School/ Northwest)
  • 2008: Gabriel L. Romero (Middle School/ Southwest)
  • 2008: Tecca Kilmer (Middle School/ Southern)
  • 2008: Fred Kaiser (Middle School/ Midwest)
  • 2008: Cecilia Studdard (Middle School/ Central)
  • 2008: Terri Drain (Elementary School/ Southwest)
  • 2008: M. Cerie Godfrey (Elementary School/ Southern)
  • 2008: Dan Persse (Elementary School/ Northwest)
  • 2008: Colleen Wegimont (Elementary School/ Eastern)
  • 2008: Sandy Noel (Elementary School/ Midwest)
  • 2007: Carol Kruckeberg (Middle School)
  • 2007: Sarah Lowell (Elementary School)
  • 2007: Susan Lyle (Elementary School)
  • 2007: Michael Mallet (Middle School)
  • 2007: Denise Matson (Elementary School)
  • 2007: Catherine Moffitt (Elementary School)
  • 2007: Megan Montefeltri (High School)
  • 2007: Corrine Morgan (Elementary School)
  • 2007: Robin Newman (High School)
  • 2007: Kevin O`Brien (High School)
  • 2007: Fernando Ortega (Middle School)
  • 2007: Wayne Puglisi (High School)
  • 2007: Jo Rauch (Elementary School)
  • 2007: Jamie Ridgeway (Middle School)
  • 2007: Marcia Roberts (Elementary School)
  • 2007: Sandra Robichaud (Middle School)
  • 2007: Dave Schmidt (High School)
  • 2007: Susan Schultz (Elementary School)
  • 2007: Lynne Srull (Elementary School)
  • 2007: Sue Stinson (Elementary School)
  • 2007: Tom Stubbleman (Middle School)
  • 2007: Lynda Stuber (Elementary School)
  • 2007: Amy Summey (Middle School)
  • 2007: Kathrine Sweetland (Elementary School)
  • 2007: Linda Tippeconnie (Middle School)
  • 2007: Brenda Weaver (Middle School)
  • 2007: Andrea Collins (Elementary School)
  • 2007: Elizabeth Wood (Middle School)
  • 2007: Robert Wright (Middle School)
  • 2007: Patricia Yeaton (Elementary School)
  • 2007: Urlike Kerstges (Elementary School)
  • 2007: Amy Kaiser (Elementary School)
  • 2007: Connie Jander (Elementary School)
  • 2007: Jamie Jackson (High School)
  • 2007: Jeanne Huck (Elementary School)
  • 2007: Christie Hopper (Elementary School)
  • 2007: Linda Holloway (Elementary School)
  • 2007: Amy Heure (Elementary School)
  • 2007: Cindy Hess (Elementary School)
  • 2007: Kathleen Hayward (Elementary School)
  • 2007: Carol Hanson (Elementary School)
  • 2007: Cheryl Gorski (Middle School)
  • 2007: Bob Fitzpatrick (Elementary School)
  • 2007: Barb Edgar (Elementary School)
  • 2007: Lori Dusek (Elementary School)
  • 2007: Diane Davey (High School)
  • 2007: Rebecca Clark (High School)
  • 2007: Kathy Caudhill (High School)
  • 2007: Damon Carey (High School)
  • 2007: Greg Berg (High School)
  • 2007: Deborah Walters (High School)
  • 2007: Deb Walter (High School)
  • 2007: Emily Pharez (Middle School)
  • 2007: Roberta Sipe (Elementary School)
  • 2006: Stephen Govorko (Elementary School)
  • 2006: Gwen Harrison (Elementary School)
  • 2006: Jon Hammond (Middle School)
  • 2006: Lori Hedberg (Middle School)
  • 2006: Ginger Hemsworth (Elementary School)
  • 2006: Becky Hoffman (High School)
  • 2006: Ernie Holcomb (High School)
  • 2006: Liz Hooe (Elementary School)
  • 2006: Connie Johnson (Elementary School)
  • 2006: Cynthia Johnson (Elementary School)
  • 2006: Darlene Koerber (Middle School)
  • 2006: Tracy Krause (High School)
  • 2006: Luann Leach (Elementary School)
  • 2006: Skip Water (High School)
  • 2006: Diane Lichtenberg (High School)
  • 2006: Carole Lynch (Elementary School)
  • 2006: Michael Mallette (Middle School)
  • 2006: Monica Lynn Malloy (Middle School)
  • 2006: Libbye McGee (Elementary School)
  • 2006: Corrine Morgan (Elementary School)
  • 2006: Joni Morrison (High School)
  • 2006: Susan Oldfather (Elementary School)
  • 2006: Darrell Patterson (High School)
  • 2006: Ann Paullis-Neil (Elementary School)
  • 2006: Dan Persse (Elementary School)
  • 2006: Lyn Porter (Elementary School)
  • 2006: Michelle Proser (Elementary School)
  • 2006: Jo Rauch (Elementary School)
  • 2006: Kathryn Rodriguez (Elementary School)
  • 2006: Bette Jean Santos (High School)
  • 2006: Craig Schadwinkel (Elementary School)
  • 2006: Susan Schultz (Middle School)
  • 2006: Chris Sinon (Elementary School)
  • 2006: Eunice Sirianos (Elementary School)
  • 2006: Anna Spring (Elementary School)
  • 2006: Mary Stuart-O`Connor (Middle School)
  • 2006: Lydna Stuber (Elementary School)
  • 2006: Nancy Tidd (High School)
  • 2006: Brenda Hinson (High School)
  • 2006: Aneta Webster (Middle School)
  • 2006: Lori Wells (Elementary School)
  • 2006: Claudia Welch (High School)
  • 2006: Krista Winn (Elementary School)
  • 2006: Peter Wertz (Middle School)
  • 2006: Debbie Zandivil (Elementary School)
  • 2006: Holly Gansz (Elementary School)
  • 2006: Charlene Galluzo (Elementary School)
  • 2006: Vickie Brownell (Elementary School)
  • 2006: Joseph Gallo (Elementary School)
  • 2006: Lisa Fogg (Elementary School)
  • 2006: Rachel Farkas (Elementary School)
  • 2006: Lori Dunn (High School)
  • 2006: Julie DiChiaro-Getlan (Elementary School)
  • 2006: Brian Devore (Middle School)
  • 2006: John Dempsey (Middle School)
  • 2006: Kim Davis (Middle School)
  • 2006: Micheal Daubert (Middle School)
  • 2006: Heidi Crouch (High School)
  • 2006: Thomas Cronin (Elementary School)
  • 2006: Debroah Crispin (High School)
  • 2006: Shawn Coleman (Elementary School)
  • 2006: Jacquelyn Clark (Elementary School)
  • 2006: Sue Childers (High School)
  • 2006: Maryiln Cavallo (Elementary School)
  • 2006: Keith Buetow (High School)
  • 2006: Julie Briere (Elementary School)
  • 2006: Carol brady (Elementary School)
  • 2006: Kay Bicoy (High School)
  • 2006: Patti Bellan (Middle School)
  • 2006: John Beck (Elementary School)
  • 2006: John Baker (Elementary School)
  • 2006: Rod Auvil (Middle School)
  • 2006: Jim Arico (Middle School)
  • 2006: Greg Agena (Middle School)
  • 2006: Krista Winn (Elementary School)
  • 2005: Jonette Dixon (Middle School)
  • 2005: Kathy Duhaime (Elementary School)
  • 2005: Annette Olinchick (High School)
  • 2005: Rick Pappas (Elementary School)
  • 2005: Emily Pharez (Elementary School)
  • 2005: Patricia Pursell (Elementary School)
  • 2005: Teresa Ratzlaff (Elementary School)
  • 2005: Lynn Reimer (Middle School)
  • 2005: Mona Rhoda (Elementary School)
  • 2005: Thom Rhodes (Middle School)
  • 2005: Polly Sadler (Elementary School)
  • 2005: Audrey Satterblom (Middle School)
  • 2005: Ron Schoenwetter (Middle School)
  • 2005: Shawna Sutton (Elementary School)
  • 2005: Kathy Stefanou (High School)
  • 2005: Anita Sumrall (Elementary School)
  • 2005: Rosie Sylvester (Elementary School)
  • 2005: Todd Taylor (Elementary School)
  • 2005: Marla Thomas (Elementary School)
  • 2005: Kim Thompson (High School)
  • 2005: Cathy Thurwachter (High School)
  • 2005: Richard Urbanczyk (Elementary School)
  • 2005: Ted Vaughn (Elementary School)
  • 2005: Wendy Wajciechowski (Middle School)
  • 2005: Sharon Westfall (Elementary School)
  • 2005: Jim Yuritz (Middle School)
  • 2005: William Jackson (Middle School)
  • 2005: Vicki Miller (Elementary School)
  • 2005: Maria Melchionda (Elementary School)
  • 2005: Ronald Marston (Elementary School)
  • 2005: Susan Loftus (High School)
  • 2005: Cindy Lins (Elementary School)
  • 2005: Linda Lemey (High School)
  • 2005: Kim Leffew (Middle School)
  • 2005: Joni Lawler (Elementary School)
  • 2005: Terry Jones (Elementary School)
  • 2005: William Jackson (Elementary School)
  • 2005: Jill Humann (Middle School)
  • 2005: Holly Guntermann (Middle School)
  • 2005: Theresa Gilliot (Middle School)
  • 2005: Janice Grenko Lehman (Elementary School)
  • 2005: Lydia Gamble (Middle School)
  • 2005: Cynthia Freeman (Elementary School)
  • 2005: Reen Clark Furber (High School)
  • 2005: James Fennemore (High School)
  • 2005: Daniel Farley (Elementary School)
  • 2005: Ted Vaughn (High School)
  • 2005: Mike Tenoschok (Middle School)
  • 2005: Joseph Carchedi (Middle School)
  • 2005: Merri Copeland (High School)
  • 2005: Maria Corte (High School)
  • 2005: Amanda Burgess (Middle School)
  • 2005: Meg Greiner (Elementary School)
  • 2005: Betsy Beals (Elementary School)
  • 2005: Rhonda Banks (Middle School)
  • 2005: Lauren Damren (Elementary School)
  • 2005: Edward Davis (Elementary School)
  • 2004: Jeff Melendez (Elementary School)
  • 2004: Cindy Miller (High School)
  • 2004: Ellen Mitchell (High School)
  • 2004: Jackie Moulton (High School)
  • 2004: Candy Mountain-Gaddie (Middle School)
  • 2004: Jen Neubarer (Middle School)
  • 2004: James Nims (Elementary School)
  • 2004: David Norwood (Elementary School)
  • 2004: Penny Pryor (Elementary School)
  • 2004: Earl Lauer (High School)
  • 2004: Lynne Landis (Elementary School)
  • 2004: Donald Kuelper (Elementary School)
  • 2004: Kathy Hendrickson (High School)
  • 2004: Lisa Gregoire (Middle School)
  • 2004: Glenda Goff (High School)
  • 2004: Jane Gibbons (Middle School)
  • 2004: Laura Gardiner (Middle School)
  • 2004: Peggy Gaines (Middle School)
  • 2004: Marie Froeschl (Elementary School)
  • 2004: Leslie Farmer (High School)
  • 2004: Matt Dykstra (Elementary School)
  • 2004: Raoul Donati (Middle School)
  • 2004: Patricia Buttice (High School)
  • 2004: Bonnie Bucket (Elementary School)
  • 2004: Jim Brown (Elementary School)
  • 2004: Marietta Britt (Elementary School)
  • 2004: Joan Bolt (Elementary School)
  • 2004: Sandra Bennison (Elementary School)
  • 2004: Kevin Kinney (High School)
  • 2004: Norma Kensinger (Middle School)
  • 2004: Kerri Kennel (Elementary School)
  • 2004: Chris Kammerer (Elementary School)
  • 2004: Debbie Kaclik (Elementary School)
  • 2004: Donna Jones (Elementary School)
  • 2004: Joe Ihli (Middle School)
  • 2004: Cathy Lowery (Elementary School)
  • 2004: Kim McCool (Middle School)
  • 2004: Allen McGowen (Elementary School)
  • 2004: Janis Meckfessel (Elementary School)